June 27, 2025 - 12:51 AMT
Starting from May 22, visitors of the Yerevan 2800th Anniversary Park will have the opportunity not only to enjoy the park's fresh air and pleasant atmosphere, but also to hear and see a new, light and music fountains performance. The performance will take place in the fountain area with the map of Yerevan and will be accompanied by famous Armenian compositions. 59 water jets of seven types will be used, with the highest water jet reaching a height of 15 meters.
A total of 330 million drams were spent on the fountains` reconstruction, technological enhancement and technical upgrade, as well as carrying out necessary works in the area. The project took 7 months to complete. The entire funding was fully provided by Mikael and Karen Vardanyan. This is just another surprise for all our citizens, and the opportunity to enjoy the program for the guests visiting Yerevan.