During a briefing at the government, Secretary of the National Security Council Armen Grigoryan confirmed that the process of border delimitation between Armenia and Azerbaijan has not been suspended.
“Working groups at the level of deputy prime ministers are in contact and continue efforts to move forward. The latest agreement is to proceed with delimitation just south of the Armenia-Georgia-Azerbaijan tri-border point. They aim to reach solutions through negotiations to ensure the process continues. Significant efforts are being made in that direction,” he said, according to Radar.am .
He also noted that diplomatic consultations with Baku are ongoing with the goal of signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, as reported by Panorama.am .
“We are holding consultations with Azerbaijan through diplomatic channels to ensure the peace agreement is signed,” Grigoryan stated.
Addressing the recent gunfire reported near the Khoznavar area, he reminded that Armenia has proposed creating a mechanism to investigate border incidents.
According to him, progress is being made in the peacebuilding process, with working groups at the deputy prime ministerial level actively engaged in advancing the border delimitation efforts.
On January 16, Armenia’s Foreign Ministry announced that an agreement had been reached on a new segment of the border delimitation. It stipulates starting the work from the northern section—where the borders of Armenia, Azerbaijan, and Georgia meet—and continuing southward to the Armenia-Azerbaijan border near Iran.