June 3, 2025 - 13:34 AMT
Midfielder for Armenia’s national football team, Vahan Bichakhchyan, is not dissatisfied with the recently concluded season but is aiming to secure more minutes on the field in the next one. He is confident that “the next season will definitely be better.”
“This season had two distinct parts for me. I played the first part with Pogoń and the second with Legia. After transferring to Legia, my injury worsened and affected my performance. I’m happy to have become a Polish Cup winner with Legia,” he said, аccording to Armenpress.
Bichakhchyan noted that his playing time decreased towards the end of the season with his new club. His main goal now is to play as much as possible in the upcoming season.
“I’m certain the next season will be better. It’s been three weeks since I started treatment for my injury. I’ll resume training with the team in three weeks,” he added.