June 3, 2025 - 17:16 AMT
Armenian gymnast Artur Davtyan, who won a gold medal at the European Gymnastics Championships in Leipzig, Germany—making him a three-time European champion—shared that even athletes from other countries approached him with congratulations.
“Athletes from other countries came up to me and said, ‘What was that you just did?’” Davtyan said. “I was surprised and happy I landed the first vault. But when I did the second one too, and stuck the landing without a step, I was stunned. I didn’t expect I could make that jump. It worked—I gave it everything I had,” he told Panorama.am .
He added that there’s still room for improvement. “Of course, there’s more to work on. But the important thing is I landed and didn’t take a step. That gives a bonus now, which plays a big role,” said the European champion.
Artur Avetisyan, who earned a bronze medal at the same championship, stated that he is satisfied with his performance as long as his coaches are.
Seventeen-year-old Hamlet Manukyan, who won gold in his debut European championship at the senior level, acknowledged some mistakes that need to be corrected. “We need to train more and aim for even better results in future competitions,” he said.
“The support of senior teammates is huge—they share their experience with us. Without their support, none of this would be possible,” Manukyan added.
Silver medalist Mamikon Khachatryan emphasized that this was the first time both he and Hamlet competed in a senior-level championship, which significantly increased the pressure and responsibility.