As previously reported, the beneficiary of The Power of One Dram program in April—for the third time —was the 4090 Charitable Foundation. The foundation is dedicated to addressing the social and educational needs of veterans who participated in the wars since the April War. This time, a total of 4,919,726 AMD was raised through the program, a portion of which was allocated to provide health insurance support to 60 beneficiaries of the foundation.
Tatevik Vardevanyan, Head of the Communication and SR Programs Department of Idram and IDBank, stated: “The 4090 Charitable Foundation consistently implements programs with a direct and tangible impact on improving the quality of life of the veterans it supports. Together, we have already carried out several social and educational initiatives, and this latest collaboration focuses primarily on healthcare.
In addition to the funds transferred to the Foundation, 60 beneficiaries will receive direct support through The Power of One Dram. By making payments via the Idram and IDBank platforms, users also contribute to raising funds for the future beneficiary foundations of our program.”