June 5, 2025 - 16:34 AMT
Hayk Konjoryan, head of the Civil Contract faction in Armenia’s National Assembly, wrote on his Facebook page that the “ghost of the golden age of the Armenian people has haunted us for centuries,” but in reality, “our golden age is not in the past, it is now.”
According to him, “never in history has the Armenian lived so prosperously on this sacred land as today.”
He recalled that from school days, Armenians are taught they are small—by land, numbers, and resources. “But we haven’t always been small. There were times when we were large, powerful, and invincible. That glorious era is considered the Armenian people’s golden age, one we’re told to strive to reclaim,” Konjoryan wrote, noting that this notion of a past golden age has long haunted Armenians.
He said he first realized the real scale of Armenia’s so-called “smallness” during a 2022 working visit to a European Union country. In a discussion of shared challenges, one of his fellow parliamentarians sighed and remarked, “It’s easier for you to speak—you are a big country.”
Konjoryan said this took him aback because it was “both true and false.” But it made him see Armenia’s “smallness” through others’ eyes—not those who instilled an inferiority complex in Armenians, but those who look at Armenia with admiration and believe it capable of more than it realizes.
“We are not small. We are big. And our golden age is not in the past. Our golden age is now,” he declared.
“Never in any moment of history has an Armenian lived as prosperously, as long, as healthily, as informed, as freely, or with as many rights and travel opportunities as today. Never has the Armenian had such access to the world or such power to change their own life,” he wrote.