June 6, 2025 - 13:02 AMT
From June 3 to 5, the Ministry of Defense of Armenia hosted the latest assessment session on Armenia-NATO cooperation within its administrative complex.
Participants reviewed the implementation of the Planning and Review Process (PARP) document. Discussions focused on the progress made toward partnership objectives and outlined next steps for future cooperation.
Summarizing the session, Levon Ayvazyan, Head of the Defense Policy and International Cooperation Department at Armenia’s Ministry of Defense, and Piers Cazalet, Director of NATO’s Defense and Security Cooperation Directorate, praised the current level of partnership and reiterated their mutual commitment to further collaboration.