June 9, 2025 - 18:39 AMT
During preliminary discussions on Armenia’s 2024 state budget execution in the National Assembly, Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan stated that executive bodies are already addressing issues facing brandy producers. He noted that the Ministry of Economy has initiated several support measures.
"I’m not sure if those measures are already in effect, but given the losses these people are suffering, they will be receiving some support," he said, according to 1lurer.am .
Tunyan added that he also discussed the issue in Georgia’s parliament. According to him, the problem is complex and cannot be blamed on any single party.
"The issue is multilayered. It’s not possible to clearly say who is at fault or what the specific problem is. But it’s certainly not tied to individual businesses; it’s a systemic issue. I believe these matters will be raised more openly over time," he said.
Despite the challenges, Tunyan emphasized that local producers should pay more attention to product quality.
"Regardless of the situation, to be honest, domestic producers need to ensure higher quality to better shield themselves from such issues. Unfortunately, product defects might go unnoticed for years, but at a convenient moment, they could be used as a tool for systemic restrictions," he warned.
Tunyan also noted that some procedural adjustments were made regarding transit cargo, stating that the Georgian side has the authority to implement certain protocols and inspections.
"I’m not sure how long the process is legally supposed to take, but even one day of delay burdens the business. These issues are creating serious difficulties, but we hope they will either be resolved or not recur in the future," he said.
Chairman of the Competition Protection Commission Gegham Gevorgyan noted that the matter falls under the Ministry of Economy’s jurisdiction, but the commission is ready to cooperate, including organizing joint discussions with the National Assembly and the ministry.
On June 5, it was reported that 52 Armenian trucks carrying brandy resumed their journey to Russia after a 14-day halt in Georgia. Another 72 trucks remain in Georgia, with more still at the border, while around 100 vehicles are waiting in Armenia.
Armenian brandy producers have held several protests in front of Georgia’s embassy in Yerevan, accusing Georgian authorities of obstructing the movement of trucks from Armenia to Russia. Business operators claim that Georgian labs are testing the brandy and that trucks are forced to wait at border checkpoints for weeks.