The Armenian Foreign Ministry has extended condolences to the people of Austria following a deadly shooting at a school in the city of Graz. The statement was published on the Ministry’s X account.
“We are shocked by the shooting at a school in Graz, Austria. We express our deepest condolences to the families of the victims of this horrific tragedy. Our thoughts are with them and with the Austrian people,” the message from Armenia’s Foreign Ministry reads.
Austrian authorities have declared three days of national mourning after the Graz school shooting, which left nine people dead and several others seriously injured.