June 11, 2025 - 12:22 AMT
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan took part in the celebration held on the occasion of the United Kingdom’s National Day—marking the birthday of King Charles III. On behalf of the Armenian government, he congratulated the United Kingdom, wishing it continued success, prosperity, and well-being.
Grigoryan highlighted the United Kingdom’s ongoing support for Armenia’s stable development and its engagement in efforts to promote peace and stability in the South Caucasus.
He emphasized the growing relationship between Armenia and the UK in recent years, which has elevated bilateral cooperation to the level of Strategic Dialogue. The Deputy Prime Minister underlined the importance of British assistance in strengthening democratic institutions, implementing comprehensive reforms, and reinforcing the rule of law.
Grigoryan expressed confidence that through joint efforts, the two nations will continue to enrich and expand their cooperation agenda, both bilaterally and multilaterally, to the benefit of their peoples.