June 13, 2025 - 10:57 AMT
Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan took part in an event marking Russia Day, organized by the Russian Embassy in Armenia. In his congratulatory address on the occasion of Russia's national holiday, Grigoryan wished the Russian partners well-being, health, and happiness, and expressed hopes for prosperity and a comfortable life for both the Russian state and its people.
He voiced confidence that the constructive dialogue established between Armenia and Russia would continue to develop actively, contributing to the deepening and expansion of their multifaceted cooperation.
“Armenia and Russia aim to continue meaningful and constructive dialogue focused on long-term mutually beneficial cooperation in political, socio-economic, humanitarian, and other spheres,” Grigoryan stated.