Armenian national team defender Nair Tiknizyan has moved from Moscow’s Lokomotiv to Serbian side Crvena zvezda. The 26‑year‑old has signed a three‑year contract with his new club, reports Euro‑football.ru.
Lokomotiv will receive a percentage of any future transfer fee for the player.
“My impressions are very positive, I’ve joined a big club that competes in European competitions. I understand the responsibility on my shoulders. With Crvena zvezda, the goal is the Champions League,” he said, according to the club’s press service.
Tiknizyan had been with Lokomotiv since 2021, making 122 appearances, scoring 16 goals, and providing 17 assists.