June 23, 2025 - 17:29 AMT
Ameriabank has become the first bank in Armenia to offer its investment clients direct access to the Armenia Stock Exchange (AMX) trading system, AMXTrader, through the MyInvest platform. The integration was officially marked with the ceremonial ringing of the opening bell at AMX.
Through this new integration, MyInvest users can submit buy and sell orders directly from Ameriabank’s mobile app, which are instantly reflected in the AMXTrader system. MyInvest is an investment platform, integrated into Ameriabank’s bank’s mobile app, offering access to over 30 international financial markets and more than 20,000 stocks and bonds. The platform allows clients to execute a variety of transactions, including trading in the bond market, actively participate in capital market operations, and thereby contribute to increased exchange activity.
The integration significantly enhances transaction speed, removes the need for paper-based instructions, and reduces the risk of human error. Beyond technical upgrades, this partnership enhances the quality of investment services by offering a more convenient, faster, and secure tool for executing investment transactions. It is a major step toward a fully digitized investment ecosystem in Armenia where investors can monitor their portfolios and execute trades in real time. Integrations like this play a crucial role in developing the capital market, making it more accessible, transparent, and efficient for all participants.
Hayk Yeganyan, CEO of AMX, stated: “Direct access to the AMXTrader trading platform creates a next level of experience for both investors and financial institutions. We welcome Ameriabank’s progressive move, which can serve as an example for other companies. Collaborations like this are vital in accelerating the development of a more dynamic, transparent, and inclusive capital market.”
Diana Hakobyan, Co-Director of Ameriabank’s FX and Brokerage Operations, added: “This new collaboration between the Armenia Stock Exchange and Ameriabank is a turning point not only for the development of Ameria’s digital investment services but also for advancing Armenia’s capital market as a whole. As a result, investors gain entirely new opportunities with faster and more accessible transactions. We believe that such digital solutions not only elevate the culture of investing but also serve as a powerful driver in unlocking the full potential of the capital market.”
Armenia Stock Exchange (AMX) is the only securities regulated market operator in Armenia. As an integrated exchange offering, AMX provides a full suite of services including listing, trading, clearing, information services, and alternative market solutions. Investors receive a wide range of investment products and maximum transparency, together with the smooth and efficient execution and clearing of trade transactions. Being a 100% shareholder of the Central Depository of Armenia, AMX also provides integrated settlement solutions for both resident and non-resident clients by utilizing the central depository’s international settlement network and relationships with global depositories.
The mission of AMX is to enhance and develop the infrastructure of the Armenian capital market and create an attractive business environment.