The Corruption Prevention Commission (CPC) has decided not to investigate most of Prime Minister Nikol Pashinyan’s social media posts directed at clergy of the Armenian Apostolic Church, except for one.
Lawyer Ara Zohrabyan had asked the commission to legally assess more than ten of the Prime Minister’s posts. However, the CPC declined to launch proceedings based on his request. According to Zohrabyan, the commission said it had initiated its own review independently, reports Azatutyun.
“For the rest of our arguments, they said Prime Minister Nikol Pashinyan was not acting within his official powers, and thus, according to the commission, no official rules were violated,” Zohrabyan noted.
The CPC opened a case only concerning one post—the one referencing a “bishop and an ‘aunt’.” Nonetheless, Zohrabyan insists that in the other posts too, the Prime Minister violated several provisions of both the Law on Public Service and the Law on the Corruption Prevention Commission.
“One example of a violation is that Nikol Pashinyan interferes in the Church’s self-governance, which he has no right to do. They argue he was not acting as Prime Minister, but we associate his Facebook page with his official role. Besides, we’ve seen him raise the same issues in government meetings and from the National Assembly podium. That’s why he is acting in his capacity as Prime Minister,” Zohrabyan said.
The acting head of the CPC stated that if the lawyer disagrees with the decision, he can take the matter to court. Zohrabyan is doing just that—he is currently preparing a lawsuit.
Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier posted on Facebook that “it is necessary to take decisive steps to liberate the Mother See of Holy Etchmiadzin and organize new Catholicos elections.” He also said, “we must create a coordinating group to handle the organizational issues of this agenda,” and took responsibility for selecting the group’s first 10 members.