The European Union has expressed concern over the severe prison sentences handed down to journalists and staff of Azerbaijan’s independent media outlet Abzas Media.
“The harsh prison terms for Abzas Media’s journalists and employees are a worrying development,” the EU External Action Service stated, as reported by Factor.am .
The statement emphasized the vital role of independent journalism in promoting transparency, accountability, and informed public debate.
“The European Union urges Azerbaijan to respect human rights and fundamental freedoms, uphold its international obligations, and take immediate steps to guarantee a safe and enabling environment for all journalists and media workers. The EU remains committed to continued dialogue and cooperation with Azerbaijan on human rights,” the declaration said.
Earlier, Baku’s Grave Crimes Court sentenced Abzas Media’s director Ulvi Hasanli, editor-in-chief Sevinj Vagifgizi, investigative journalist Hafiz Babali, and economist and Radio Liberty journalist Farid Mehralizade to nine years in prison. Journalists Nargiz Absalamova and Elnara Gasimova received eight-year sentences, while Abzas Media coordinator Muhammad Kekalov was sentenced to seven years and six months.