Levon Kocharyan, opposition Member of Parliament and son of Armenia’s second president Robert Kocharyan, responded on Facebook to a pro-government article titled “The opposition’s coup plan.”
“I think the person who drafted this ‘revolution plan’ is the same one who designed the new traffic scheme at the city intersections,” he wrote.
Parliament Speaker Alen Simonyan and Prime Minister Nikol Pashinyan also shared the article, calling the alleged opposition actions a ‘failed coup’ and comparing the opposition to manipulators and traitors.