The International Atomic Energy Agency (IAEA) has stated that no radiation effects were detected in neighboring countries following recent strikes on Iran’s nuclear facilities. This announcement was made by IAEA Director General Rafael Grossi.
“Based on available data, the IAEA can confidently assert that the strikes caused no radiological impact on the population or environment of neighboring countries. Importantly, from a nuclear safety perspective, Iran’s research and power reactors were not targeted,” he said, as reported by TASS.
Israel launched military operations against Iran on the night of June 13, prompting a near-immediate response from Tehran within four hours. In the following days, both sides exchanged attacks. On the night of June 22, U.S. forces struck three Iranian nuclear sites—Fordow, Natanz, and Isfahan. On June 23, Iran retaliated by launching missiles at the Al-Udeid air base in Qatar, one of the largest American airbases in the Middle East. According to U.S. authorities, there were no casualties or significant damage. U.S. President Donald Trump announced that both Israel and Iran agreed to a ceasefire, which has already taken effect.