IDBank has opened a new branch atHomplex Hyper Mall—becoming even more accessible to both local residents and mall visitors.
This is IDBank’s 19th branch. According to the Bank, having a presence in this newly opened commercial center was essential. Homplex Hyper Mall offers everything for the home—from electronics and furniture to household and personal items, and more.
As Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank, noted, being close and accessible to customers is a key principle—ensuring a presence in the most popular locations. This new branch will serve as a reliable financial partner in the Homplex Mall as well. It features all modern conveniences for fast and comfortable service.
According to Artur Kocharyan, head of IDBank's Sales and regional management division, Homplex visitors now have access to full banking services—from opening accounts to business loans. For customer convenience, the branch offers extended hours and is open daily from Monday to Sunday, 10:00 AM to 10:00 PM.
The address of the new branch at Homplex Mall is: Village Proshyan, G. Chaush Highway 1/4. The branch has two entrances—from outside and from inside the mall.
By the way, Idram is also present at Homplex Mall, offering QR payments. You can shop at stores throughout the mall using Idram and take advantage of Rocket Line digital installment plans—receiving the product right away and paying later at your convenience. Currently, Idram is accepted at more than 25,000 points of sale across Armenia.