July 31, 2025 - 12:01 AMT
In the past three days, 55 trucks carrying Armenian brandy have entered Russia through Georgia, Economy Minister Gevorg Papoyan announced on Facebook.
“This number once again proves that the issue of brandy export has been substantially resolved.
We expect a plentiful grape harvest soon, and as we did last year, we must ensure its efficient processing—through joint efforts with the government, producers, and grape growers. Let’s get to work,” his post reads.
Earlier, Papoyan wrote that Georgian authorities informed Armenia that 27 trucks loaded with bottled brandy had passed through the Georgian customs checkpoint of Gezi in one day, with only one truck failing inspection. This, he said, confirms that over 96% of Armenia’s bottled brandy exports meet quality standards.
Opposition MP Garnik Danielyan countered that no explanation has been provided as to why Georgia had obstructed Armenian brandy exports for months. He added that as a transit country, Georgia has no authority to conduct product inspections. He also pointed out that according to Armenia’s statistical data, brandy and alcoholic beverage exports have decreased compared to last year.