Under the supervision of the Department for Crimes Against Economic Activity at the Prosecutor General's Office of Armenia, an investigation by the Investigative Committee uncovered that A.T., director of a company specializing in commercial and security printing, had deliberately included falsified data in tax filings from 2014 to 2016 to evade large-scale profit tax payments. This information was released by the Prosecutor General's Office.
Specifically, A.T. violated the provisions of the Profit Tax Law and Chapter 22 of the Tax Code (as effective at the time), by entering into fictitious service contracts totaling 2,560,765,000 drams with a company effectively owned by M.M., former Ambassador of Armenia to the Holy See. These actions significantly reduced the company’s taxable profit and misrepresented financial data in annual reports for 2014, 2015, and 2016.
Given sufficient evidence of a criminal offense, the prosecutor initiated public criminal prosecution on August 23, 2024, under Article 205, Part 2 of the Criminal Code (as adopted on April 18, 2003), which pertains to failure to submit legally required tax declarations and related documents.
Following these actions, A.T. was formally charged. During the preliminary investigation, the damage to the state—estimated at approximately $650,000 (250 million drams)—was fully recovered.
As a result, on July 28, 2025, the supervising prosecutor terminated the public criminal prosecution against A.T. on grounds not related to exoneration.