August 5, 2025 - 17:51 AMT
Armenia saw an 18.1% year-on-year increase in tax revenue in July 2025, reflecting stronger economic activity and better tax compliance.
In July 2025, Armenia’s State Revenue Committee (SRC) collected 218.6 billion drams in taxes and state duties, exceeding the July 2024 figure by 33.5 billion drams or 18.1%. The data was announced by SRC Chairman Eduard Hakobyan via his Facebook page.
According to Hakobyan, the growth was fueled by economic activity, enhanced tax discipline, and improved administrative efficiency at the SRC.
“The responsible and caring taxpayer is the true driving force behind the stable development of our state and the well-being of every member of society,” Hakobyan wrote.