August 11, 2025 - 18:21 AMT
IDBank announces that the Bank’s share capital has been increased by AMD 17 billion, reaching a total of AMD 51 billion.
The increase was founded from retained earnings, following the decision of the Bank’s shareholder dated July 9, 2025, and approved by the Central Bank of the Republic of Armenia.
Risk Management Director Artur Hambardzumyan highlighted this step as a key milestone in the Bank’s development and financial stability.
“The increase is aimed at strengthening the Bank’s financial stability, improving capital adequacy ratios, and ensuring the Bank is well-prepared for ongoing growth, new initiatives, and digital investments,” said Artur Hambardzumyan.