August 18, 2025 - 12:31 AMT
Cinema is one of the most captivating and beautiful forms of art. It allows us to experience a wide range of emotions, explore and understand the world around us, broaden our horizons, and communicate through a universal language. That’s why Viva has supported various film initiatives and platforms since its foundation. This year, the company supported two important film projects: the prestigious Armenian film festival “Golden Apricot”, as well as the participation of “Kinodaran” in the Cannes International Film Festival’s film market.
“Each of these projects holds significant value and contributes uniquely to the development of the Armenian film industry. The “Golden Apricot” Yerevan International Film Festival has become a vital platform for meetings, idea exchange, and showcasing new films in Armenia, which makes our country an important hub for international cooperation and cultural dialogue.
As for “Kinodaran”, Viva’s support stems from the understanding of the need to promote Armenian film content both in Armenian markets and abroad. By providing the necessary resources for this project, Viva aims to help monetize Armenian film production beyond Armenia’s borders. We hope Kinodaran’s participation in the Cannes Film Festival will increase interest in Armenian cinema and help it find its rightful place on the global film stage. Our company is proud to be part of these initiatives,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
Viva has been the general partner of the “Golden Apricot” for the 14th year; and “Kinodaran” participated in the Cannes Film Festival’s film market for the first time.
Representatives from the Cannes Film Festival Film Market met with more than 70 international companies and industry representatives to explore opportunities for exporting Kinodaran’s films and series.
It’s worth mentioning that the rich content of “Kinodaran” is available without a subscription fee exclusively to Viva subscribers. Subscribers of the “START+” prepaid, “UNLIM”, “X”, “Y” prepaid and postpaid tariff plans can use “Kinodaran” without subscription fees and without consuming MBs from the main Internet package.