Armenia intends to submit two new nominations for inclusion in UNESCO’s World Heritage Tentative List.
At a working group meeting, Harutyun Vanyan, Armenia’s national coordinator for the 1972 UNESCO World Heritage Convention, announced that one application has already been prepared and submitted to UNESCO, with details to be disclosed soon.
The second application is being developed through a public-private partnership and pertains to the Areni-1 cave, highlighting its connection to Armenia’s historic winemaking tradition.
Vanyan also presented three cultural heritage sites that were included in the Tentative List over the past two years: The Vishap Stones and Cultural Landscape of Tirinkatar, Urartian Heritage of Yerevan, and Garni Archaeological Complex and Symphony of Stones.
He thanked all the organizations that contributed to the application process.
The meeting addressed future steps for inscribing additional monuments to the World Heritage List. Discussions included the transition of current tentative sites to the main list and evaluating the eligibility of other potential nominees.
The possibility of proposing natural monuments as a separate component of the list was also reviewed.
The meeting was held at Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport, as part of efforts under the 1972 UNESCO World Heritage Convention. The working group includes representatives from the Ministries of Foreign Affairs and Environment, the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reserves, the Research Center for Historical and Cultural Heritage, the Institutes of Archaeology and Ethnography, and History of the National Academy of Sciences of Armenia, and ICOMOS Armenia.