September 5, 2025 - 16:02 AMT
According to a nationwide survey conducted August 25–30 by GALLUP International’s Armenia office, only 12.2% of respondents said they would vote in favor of constitutional changes if they were tied to securing lasting peace with Azerbaijan, Sputnik Armenia reported.
At the same time, 58% said constitutional reform is Armenia’s internal affair, with no foreign country — including Azerbaijan — entitled to interfere.
When asked about Baku’s insistence that constitutional changes are a precondition for signing a peace deal, 25.1% of respondents described this as another political trap, saying Azerbaijan would refuse to sign regardless of any changes.
In March 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan announced his intention to hold a referendum on a new Constitution, possibly in 2027 or alongside the 2026 parliamentary elections. He emphasized that while the process remains an internal political matter, it is inevitably influenced by regional and external factors. In April, Pashinyan stated that the new Constitution should not reference the 1990 Declaration of Independence. Azerbaijan has repeatedly demanded constitutional changes, arguing that Armenia’s current Constitution contains provisions calling for Nagorno-Karabakh’s unification with Armenia.