Pakistan has expressed its intention to officially recognize Armenia as a full member of the United Nations — a move that could prove decisive in securing consent for its accession to the Eurasian Economic Union (EAEU), TASS reports, citing diplomatic sources.
"Pakistan really plans to do this and, in return, hopes to gain consensus for joining the EAEU," one source at the UN told the agency.
Another diplomat noted that the related procedures could take anywhere from several weeks to a few months. "In any case, it’s a visible prospect," the source added.
The source emphasized that the peace agreement between Armenia and Azerbaijan has removed the main political obstacle to this development.
On the previous day, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov welcomed the renewed contacts between Armenia and Pakistan, calling them “a step forward.”
On August 31, 2025, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Pakistani Foreign Minister Ishaq Dar held a meeting in China on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organization summit. They signed a protocol establishing diplomatic relations.
Since Armenia's independence, it had no diplomatic ties with Pakistan due to Islamabad's position on the Nagorno-Karabakh conflict. For years, Pakistan was even listed in Armenia's national security doctrine as a threat.
In May 2025, Pakistani Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif stated in Lachin that “Azerbaijan was attacked by Armenia,” and that “Turkey and Pakistan stood by Azerbaijan like a mountain.”