Economic Forum BRIDGE ARTSAKH to be held June 19-21 in NKR capital
Economic Forum BRIDGE ARTSAKH will take place between June 19 and 21, 2009 in Stepanakert, Nagorno-Karabakh Republic. The forum will be organized under the auspices of the president of Artsakh and will be supported by the NKR Government. The main topic of the Forum, focusing on attracting foreign investment into NKR, is "Government and Business: from Dialog to Cooperation".
The event is organized by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and Master, Non-governmental Center of International Integration Support. Representatives from a number of businesses in Karabakh and Armenia will take part
As the BRIDGE ARTSAKH organizational committee representative told a PanARMENIAN.Net» reporter, the economical forum brings together businessmen, high-ranking officials of state agencies and governmental bodies of Armenia and Artsakh, as well as representatives of the Armenian Diaspora. Topical problems, the ways of further development, prospects of regional development and cooperation, investment policies, new partnership possibilities will be discussed during the forum
The BRIDGE ARTSAKH forum is aimed at familiarizing of local and foreign business and political circles with social and political potential of NKR. The key note speech of the Artsakh Investment Fund will be presented at the "Investment attractiveness of Artsakh" session. A number of round tables in the framework of the forum will be devoted to modern businesses, financial instruments to supports entrepreneurs, development of transport system, business education, prospects of tourism development in Artsakh.