A delegation led by Brendan Hanrahan, Director of the U.S. State Department’s Bureau of European and Eurasian Affairs, visited the Armenian Genocide Memorial to pay tribute to the victims.
The group was welcomed by Edita Gzoyan, Director of the Genocide Museum-Institute, who guided the delegation through the memorial and spoke about its history.
She also highlighted three khachkars commemorating Armenians killed during massacres in Sumgait, Kirovabad (Ganja), and Baku in the late 20th century, as well as the graves of five Armenian fighters from the Artsakh war, stressing their connection to the genocide’s legacy.
Hanrahan laid a wreath at the monument, after which delegation members placed flowers at the eternal flame and observed a minute of silence.
Gzoyan also presented the Wall of Remembrance, where urns filled with soil from the graves of foreign politicians, intellectuals, and missionaries who opposed massacres of Armenians in the late 19th and early 20th centuries are kept.
She highlighted the humanitarian work of Henry Morgenthau and Clara Barton, noting that their efforts ensured the American public was well informed about the atrocities committed in the Ottoman Empire. She added that the U.S. recognition of the Armenian Genocide also serves as a tribute to their legacy.