According to documents from the Fourth Cassation Court, reviewed by RIA Novosti, having family in Russia does not exempt migrants who have previously broken the law from entry restrictions.
The legal precedent involved a Vietnamese citizen. In September 2023, she arrived in Russia on a three-month visa, but after it expired, she remained in the country for an additional 193 days beyond the permitted period. When she later attempted to re-enter Russia, she was denied entry due to violating migration laws.
She challenged the decision in court, arguing that her husband, a resident permit holder, and their underage son were living in Russia. She also intended to apply for a residence permit herself. While two lower courts ruled in her favor, the police successfully overturned these decisions in the cassation court.
“According to the Constitution of the Russian Federation, the right to unrestricted entry into the country is granted only to Russian citizens, and the right to freely move and choose a place of residence belongs only to those who are legally present on the territory of Russia,” the court ruled.