September 25, 2025 - 15:57 AMT
On September 24, during a meeting in New York, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Austrian Federal Minister for European and International Affairs Beate Meinl-Reisinger discussed prospects for deepening Armenia–EU partnership.
The two ministers reviewed initiatives aimed at the dynamic development of bilateral relations between Armenia and Austria.
Mirzoyan expressed appreciation for Austria’s support of various programs, particularly emphasizing efforts to strengthen people-to-people connections and expand Armenia’s international market access.
They also discussed potential joint actions and cooperation tools to address challenges on Armenia’s path toward democratic reforms.
The two sides also touched on regional developments and opportunities for multilateral collaboration.