Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and U.S. Secretary of State Marco Rubio held brief trilateral contacts on the sidelines of the Transatlantic Dinner organized by Rubio, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
The ministry emphasized Armenia’s appreciation of the United States’ continued active involvement in sustaining and strengthening the already established peace process.
Earlier, it was reported that U.S. Secretary of State Marco Rubio hosted the 2025 Transatlantic Dinner, attended by NATO foreign ministers, NATO Secretary General Mark Rutte, EU High Representative Kaja Kallas, and the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Switzerland, and Ukraine.