During the protest outside the parliament demanding the prime minister’s resignation, We are Awake movement coordinator Narek Malyan told reporters that “at this moment we can record that the impeachment initiative already has 34 signatures; this is a major step forward for the process.”
“I cannot contain my emotion. I thank each MP by name who joined. I hope we will also have the chance to wage a real fight shoulder to shoulder in a unified front. Within the opposition, there is no longer room for heated misunderstanding at this time. Let us celebrate that the opposition is united around the process agenda; we must nurture and strengthen that unity to reach a final result,” he said.
Malyan also presented the roadmap for the impeachment process. According to him, the first step was forming a unified front among the parliamentary opposition, which has now been achieved. The second step is to bring together extra‑parliamentary opposition forces.
“Form one united front against those who betray the homeland. Pashinyan’s position as Kashchei the Immortal’s death lies within opposition consolidation, and even without broad public and national inclusion, he is effectively condemned. But today we witnessed the completion of the first of three points; we must now work on points two and three,” he said.
Malyan expressed hope to secure 36 votes, but emphasized that the idea of “missing votes” cannot factor into the process.
“Even if there are 36, it is pointless to enter, take a three‑day window, and try to negotiate with the MPs of the ruling party to bring them over. When a state of national consensus is achieved, then we will act, for now we must roll up our sleeves. Are the dictators canned goods or what?” he said.
Former MP Naira Zohrabyan expressed confidence that the process of passing a no‑confidence motion against Prime Minister Pashinyan could yield real results. She made the remarks in parliament, when the I Have Honor faction introduced a draft of a declaration on “national crisis and governance failure,” around which parliamentary hearings were held.
She recalled that seven years ago, in 2018, even while sitting in the chamber as an MP, she did not believe that Pashinyan could become prime minister. Yet within just seven days, the political situation inside the country produced that outcome.
“I emphasize the importance of this process of no confidence, because it is the only operating agenda in which the rule of the game is not dictated by Nikol Pashinyan,” Zohrabyan said.
She underlined that the process is not to target Pashinyan personally, because “at present everything about him has already been said,” and that today the prime minister is openly showing that he is ready to cling to power at all costs.
“Nikol is a martyr for preserving his power,” the former MP said.
Zohrabyan added that she is ready to support any deputies from the “Civil Contract” faction who have become victims of trafficking.
Karen Bekaryan, chairman of the Board of the Vision analytical center, while speaking in parliament, noted that though many events had been predictable in advance, it was nevertheless not possible to counter them, yet they have now arrived at this point.
He observed that the impeachment process is significantly delayed, but nevertheless, it has come this far.
“There is a problem here: how will this continue, what guiding principles are to be set to carry this process forward?” he asked.
He stressed the importance that the major parliamentary opposition forces, i.e. the Hayastan and I Have Honor factions, should jointly and systematically drive this process, emphasizing that society must see that consolidation. Without societal participation, one cannot expect full engagement and support.
Bekaryan called on both opposition factions to coordinate their actions with their own supporters and partner media such that everyone speaks with a unified message simultaneously.
He urged moving from declarations to an actionable program in order to produce real results.
“Hasten the roadmap so that society feels that the process is getting flesh and blood,” he said.
Within the assembly chamber, the I Have Honor faction’s invited hearing is ongoing on the draft declaration on “national crisis and governance failure.”
To submit a parliamentary decision on no confidence in the prime minister, at least 36 deputies must propose it. The I Have Honor faction has 6 votes and the Hayastan faction has 28, making a total of 34. For the draft to pass, 54 deputies must vote in favor, meaning at least 20 MPs from the ruling party would need to join the opposition initiative.