Armenia’s Anti-Corruption Committee has completed the investigation into a criminal case against Etchmiadzin’s former deputy mayor, identified as K.G., who is accused of money laundering, official forgery, and abuse of official authority. Two other individuals are also implicated.
According to investigators, while serving as deputy mayor, K.G., in coordination with the then-mayor, used his position to illegally transfer ownership of a semi-constructed school building (907.5 sq.m) and adjacent state-owned land plot (3,363 sq.m) in Vagharshapat to individuals closely linked to him.
Acting as chair of the auction commission responsible for selling the property, K.G. allegedly orchestrated a fraudulent auction, violating legal procedures to ensure the property ended up with his associate N.A. Another linked individual, fully aware of the scheme, signed off on falsified documents.
Later, the property was subdivided into four parts and subjected to additional staged auctions, all won by the same individual. These transactions were approved by the city mayor, who authorized the sale contracts. Although the property was officially registered under the associate’s name, it was reportedly managed by N.A.
Due to these actions, public property was sold at a significantly undervalued total of 17,215,142 AMD.
K.G. has been charged under Articles 308(2), 314(1), and 190(3)(1,3) of Armenia’s former Criminal Code. Similar charges were filed against N.A. and a third accomplice. The case materials have been forwarded to the prosecutor for indictment approval and submission to court.