June 10, 2009 - 18:07 AMT
On June 10, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR authorities the OSCE mission conducted а regular monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the direction of Fizouli, near Karakhanbeyli settlement.
From the positions of the NKR Defense Army the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Irji Aberle (Czech Republic) and Vladimir Chuntulov (Bulgaria).
The monitoring passed in accordance with the planned schedule. However, the Azerbaijani side did not lead the mission to its front-lines, to the already concerted point, as a result of which the monitoring was to be conducted from a farther distance. No violation of cease-fire regime was registered.
The monitoring mission from the Karabakhi side was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs, NKR MFA Press-Service reported.