October 22, 2025 - 15:42 AMT
Armenia’s National Assembly has passed in the first reading a bill to lift the age limit for participating in state-supported assisted reproductive technology (ART) programs. The draft law was presented by Deputy Minister of Health Armen Gasparyan.
Gasparyan explained that “Article 12, Paragraph 1, Clauses 1 and 2 of the law, which imposed age restrictions on the right to use assisted reproductive technologies, were declared unconstitutional and void. As a result, a new draft was developed to remove the age-based limitations for both women and men.”
According to him, in the past, three couples were denied access to the program solely due to age restrictions.
Under the previous regulations, a woman carrying a pregnancy herself had to be under 53, while surrogates could not be older than 55.