November 5, 2025 - 15:02 AMT
As of September 30, 2025 Ameriabank’s corporate loan portfolio was AMD 943 billion, up by 33% Y-o-Y. This robust growth rate has enabled the Bank to continue to be the largest corporate lender in Armenia, offering customized financial solutions to local and international firms in Armenia. In the reporting period the Bank’s market share by corporate lending was 24%, up by 1.5 p.p. Y-o-Y.
Notably, as of October 31, 2025, the Bank’s total corporate portfolio, including finance lease, factoring, bank guarantees and letters of credit, surpassed AMD 1 trillion, which is an unprecedented milestone in the banking sector of Armenia.
Ameriabank has a well-diversified corporate loan portfolio, that extends across the main sectors of the economy, such as construction, agriculture, wholesale and retail trade, mining, energy, telecom, HoReCa, services, etc.
“We highly value long-term partnerships with our clients and make every effort to create a favorable experience throughout every stage of cooperation. Our goal is to deliver flexible and customized banking services to our clients based on their business needs. Crossing the one trillion mark is not only a new milestone for us, but also a commitment to continue supporting the sustainable growth of Armenian business and economy by offering innovative financing solutions,” commented Gagik Sahakyan, Corporate and Investment Banking Director at Ameriabank.