June 12, 2009 - 18:29 AMT
On June 11 the third drawing of lots among dutiful customers of the Armenian Water Sewerage Company CJSC was held, which was the regular encouragement measure jointly taken with the VTB bank (Armenia).
On June 11, 2009 the Armenian Water and Sewerage Company organized the third drawing of lots, which was broadcasted live on the Armenian Second Television Channel. As in the first drawing of lots, VTB Bank (Armenia) took part in the drawing lots as the main partner and provided 300.000 AMD to each four winner-customers from all regional branches of the Armenian Water and Sewerage Company.
With the help of a special computer program, on coincidental basis, the first winners chose the following winners-customers from each AWSC regional branch. As the press office of the VTB Bank-Armenia reports, Rafik Bzanyan (Artik), Martun Meliksetyan (Akhtala village), Naira Hovhannesyan (Aygezard village) and Varsham Grigoryan (Kapan) became winners and will receive AMD 300 thousand each, as well as plastic VISA ELECTRON cards.
According to Patrick Lorin, general director and management contractor of AWSC, the number of bona-fide subscribers of the Armenian Water Sewerage Company has increased by 30 per cent due to lotteries.
According to Aren Apikyan, representative of VTB-Armenia, thank to drawings average monthly amount of utility payments of AWSC's customers via VTB bank-Armenia has increased by 25 per cent since the beginning of the year. "We will continue to take part in the drawing furthermore," he said.
The drawing of lots is organized every four month with the help of a special computer program on coincidental basis. The 4-th drawing will be held on October 11, 2009. To take part in the drawing customers should make payments for AWSC services bona fide and on time.
In 2004 French "SAUR" S.A. acquired a management of the AWSC . AWSC has 4 territorial branches in Sevan, Abovian, Sisian, Artashat. The company provides services to 265 thousand customers in 286 villages and 37 cities and towns of Armenia.
CJSC "VTB bank -Armenia became member of VTB Group April, 2004. Russian OJSC "VTB Bank" holds 100 percent of shares of VTB bank-Armenia. The latter has 78 branches in the country.