November 28, 2025 - 18:54 AMT
FlyOne Armenia has acquired three Airbus A320 aircraft through full ownership in partnership with Avia Solutions Group, the airline’s press service announced.
The market value of the investment exceeds $70 million.
The acquisition positions the airline to increase both its destinations and the frequency of existing flights during the 2026 summer season.
As part of the deal, the founders of Avia Solutions Group, FL Technics, and ABL Corporation visited Armenia and met with FlyOne Armenia’s leadership to discuss joint projects and the potential for expanding cooperation.
Eduard Sukiasyan, founder of SIL Capital and shareholder of FlyOne Armenia, described the acquisition as a strategic step for both the airline and Armenia’s aviation sector.
Gediminas Ziemelis, founder of Avia Solutions Group, expressed confidence in a long-term partnership. ABL Corporation founder Ali Ben Lmadani noted his company owns 124 aircraft available for lease and emphasized their high expectations for the collaboration with FlyOne Armenia.
FlyOne Armenia CEO Aram Khachatryan stated that with this expansion, the airline’s owned fleet now totals eight aircraft.
Arif Alameri, CEO of international firm FL Technics, said: “We’ve had long-standing cooperation with FlyOne Armenia. We are now exploring the possibility of establishing a presence in Armenia with a wide range of maintenance services.”
Founded in 2021, FlyOne Armenia operates a fleet that includes Airbus A320neo, A320, and A321 models.