December 2, 2025 - 12:31 AMT
Armenia’s Minister of Defense Suren Papikyan met with Egypt’s Minister of State for Military Production, Mohamed Salah El-Din Mostafa, to discuss various issues related to military-technical cooperation between the two countries.
The meeting was also attended by Armenia’s Ambassador to Egypt, Armen Sargsyan, and Aram Jivanyan, Chairman of Armenia’s Military Industry Committee under the Ministry of High-Tech Industry.
On December 1, as part of his working visit to Egypt, Minister Papikyan attended the opening ceremony of the international defense exhibition EDEX 2025 in Cairo.