Eduard Spertsyan, captain of FC Krasnodar and Armenia’s national team, has been named the most valuable player in the Russian Premier League (RPL), according to Transfermarkt.
The midfielder’s transfer value is estimated at €25 million, Auroranews.am reports.
Spertsyan shares this valuation with Russian midfielder Aleksei Batrakov of Lokomotiv Moscow, whose transfer value is also listed at €25 million.
Earlier, Spertsyan noted that FC Krasnodar ended the first half of the RPL season at the top of the table. After 18 matchdays, Krasnodar leads with 40 points, followed closely by Zenit St. Petersburg with 39 points.