Prime Minister Nikol Pashinyan has confirmed he will participate in the Supreme Eurasian Economic Council meeting, scheduled for December 21 in St. Petersburg. He made the announcement while speaking to reporters, as reported by Sputnik Armenia.
“I will be attending the Supreme Eurasian Economic Council session,” he said, adding that the trip was planned in advance.
The EAEU summit is set to take place on December 21, followed by an informal gathering of Commonwealth of Independent States (CIS) leaders in the same city on December 21–22.