Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos stated that the European Union is “closely monitoring the process of opening the border between Armenia and Turkey.”
He added that the EU is providing appropriate support in that direction, according to Auroranews.am.
Maragos also confirmed that the EU is participating in negotiations with Armenia and the United States concerning the TRIPP project, discussing possible formats for the EU’s involvement.
Turkish Airlines is set to launch regular flights from Istanbul to Yerevan in 2026, according to Turkey’s special envoy for Armenia relations, Serdar Kılıç.
According to Turkish media, border checkpoint preparations have accelerated within the normalization framework. Technical assessments and preparatory work have begun at the Alijan border crossing, one of the key points between the two countries.