January 12, 2026 - 13:41 AMT
Armenia’s Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said that since January 9, there has been no information from Armenians living in Iran, and currently authorities have been unable to establish contact with them, a situation that has caused serious concern, 1lurer.am reports.
Sinanyan stated, “We have had no information since Friday, and at the moment we cannot contact our compatriots in Iran, which worries us greatly. We will continue our efforts to establish contact.”
He noted that when a similar situation occurred during the 12‑day escalation between Israel and Iran, Armenia deployed resources at the border in Meghri and began gathering information through our compatriots crossing the border. “We may need to begin the same process from today there [in Meghri], otherwise, naturally, the information blackout deeply concerns us. We do not have sufficient information to speak about evacuation,” he said.
Sinanyan recalled that when the latest phase of the Hamas–Israel confrontation began in 2023, Armenia evacuated a large group of our compatriots from Israel during the first ten days of military actions. “We insisted that it should happen. Once we see that we have relevant information regarding our compatriots in Iran that allows us to make this call, we will do so in the Government. But right now we are very concerned because everything escalated from Friday,” he said, recalling that January 9 was the first phase of the most intense clashes, even though protests have been underway for 12–13 days.
Regarding sending a professional group to Iran, Sinanyan did not consider it realistic. He believes it is first necessary to clarify what is happening in the two cities with large Armenian populations, receive information, then take steps.
The situation in Iran is extremely tense, with reports of hundreds killed and anti‑government protests ongoing. According to the U.S. president, Tehran has offered to begin negotiations. At the same time, Iranian authorities have declared three days of mourning.