At the “Armenia and Peace: At the Crossroads of Risks and Opportunities” forum, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia unequivocally wants to become a full member of the European Union and is moving toward aligning with EU standards.
“We fully understand that it’s impossible to be a member of both the EU and the Eurasian Economic Union (EAEU) simultaneously. But the reality today is that there’s still space to move forward on both paths. We are currently operating within that space. As long as compatibility remains, we will continue as an EAEU member,” Pashinyan said, according to Armenpress.
He emphasized that if a point of incompatibility arises, a decision will be made with the Armenian people.
“We will make that decision based on the free will of the citizens of the Republic of Armenia,” he stressed.
The Prime Minister highlighted the importance of a law adopted last year that formally launched Armenia’s EU accession process. He stressed that becoming an EU member depends not only on political will but primarily on substantial compliance with EU standards.
“Do we want to become a full EU member? Yes, unequivocally. But experience shows that countries aren’t admitted to the EU for geopolitical reasons alone. There’s a major prerequisite: objective compliance with EU standards — 97%, 98%, or 99%.”
“Our strategy is clear: we must steadily and decisively turn Armenia into a country that meets EU standards,” he said.
When Armenia meets those standards, a political decision will follow, whether or not to admit it as a member.
Even if the EU opts not to expand, Armenia will still benefit, Pashinyan said.
“In both cases, we win: either by becoming a full member or by becoming a modern state aligned with European standards,” he concluded.
On December 2, 2025, Armenia and the EU signed a strategic partnership agenda during the sixth session of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels. The document was signed by Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.