During a working visit to Arizona, Armenia’s Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan held a one-on-one meeting with Tony Rivero, a member of the Arizona House of Representatives and Chair of the Committee on International Trade and Appropriations, to discuss opportunities for expanding economic cooperation between Armenia and Arizona.
The ambassador also attended a reception organized by Congressman Abraham Hamadeh, where he engaged with prominent business leaders, political and cultural figures of the state, and Rick Grenell, President of the Trump-Kennedy Center and U.S. Presidential Special Envoy, according to the Armenian Embassy in the United States.
The event was also attended by ambassadors from Qatar, Lebanon, Azerbaijan, and Hungary, as well as representatives of the diplomatic corps of the Czech Republic and Vietnam.