On February 2, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan met with a delegation led by Olaf Skoog, Deputy Secretary General for Political Affairs of the European External Action Service (EEAS).
Grigoryan presented the ongoing infrastructure development and regional connectivity initiatives, which are being implemented in the context of the peace atmosphere established between Armenia and Azerbaijan.
The participants highlighted with satisfaction the continued expansion and deepening of Armenia–European Union cooperation.
They also discussed the broad agenda of Armenia–EU collaboration, with particular focus on the second phase of support to Armenia through the European Peace Facility.