February 6, 2026 - 18:48 AMT
The criminal case filed in late 2025 against Gagik Tsarukyan, leader of the Prosperous Armenia Party (BHK), and his wife Javahir Tsarukyan has been transferred to court, Factor.am reports.
The couple has been charged under Article 507, Part 1 of Armenia’s Criminal Code for failure to comply with a court ruling. The charges relate to the unauthorized sale of assets under restriction as part of a civil forfeiture process targeting property of illegal origin.
According to the indictment, among several other assets, the Tsarukyans sold Gorna Banya Bottling Company LLC, a firm registered in Bulgaria that was under seizure at the time.
On February 19, 2024, in the Kotayk region's notarial district, the Tsarukyans issued a power of attorney to Davit Mantashyan, authorizing him to manage the company’s shares at his discretion. On March 8, 2024, Mantashyan sold the shares—90% owned by Gagik Tsarukyan and 10% by Javahir Tsarukyan—for €23.8 million (around 10.5 billion AMD). The buyers were Gagik Sayadyan and Tsvetanka Valcheva.
During the investigation, Gagik Tsarukyan was placed under a travel ban, while Javahir Tsarukyan was released on bail set at 10 million AMD.
The case was submitted to the Kotayk Court of General Jurisdiction on January 15, 2026, and will be reviewed by Judge Davit Grigoryan.
Meanwhile, a separate trial involving the Tsarukyans and associates regarding the confiscation of property of illegal origin has been ongoing in the Anti-Corruption Court since 2023.