February 10, 2026 - 13:22 AMT
Monika Arsine Harutyunyan has won the title of Miss Armenia 2026 and will represent the country at the upcoming Miss World 2026 international competition, the event organizers announced.
Born and raised in Prague, Monika is a professional athlete — a three-time Czech national figure skating champion and a two-time participant in the World Figure Skating Championships as part of the Czech national team.
Alongside her athletic career, Monika is also a qualified dentist, having graduated from Charles University in Prague, one of the oldest universities in Europe.
After the end of the 2020 war, she was involved in prosthetic rehabilitation efforts for wounded Armenian soldiers in the Czech Republic.