February 13, 2026 - 11:07 AMT
The head of the Caucasus Muslims Board, Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade, accused the Armenian Apostolic Church of “revanchist sentiments” during talks in Baku with representatives of major U.S. Jewish organizations.
Allahshukur Pashazade, chairman of the Caucasus Muslims Board, received in Baku a delegation led by Betsy Berns Korn, head of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations, and spoke about what he described as “revanchist attitudes” within the Armenian Apostolic Church.
According to him, this does not correspond to the “principles of religious tolerance and peaceful coexistence,” Minval.az reported.
A religious representative of a country accused of carrying out ethnic cleansing in Artsakh and desecrating and destroying Armenian churches and cultural heritage spoke about the “Azerbaijani model of interreligious dialogue.”
There are more than 4,000 Armenian monuments in the territory of Artsakh, including about 500 churches and fortresses. Museum exhibits number in the tens of thousands; nothing could be removed during the displacement. Now, settlements in Artsakh are successively falling under Baku’s construction bulldozers, while ancient churches are either being presented as Caucasian Albanian, their stone inscriptions erased, or demolished.