The adoption of the Armenia–European Union Partnership strategic agenda responds to Armenia’s aspirations to deepen relations with the EU and reflects the growing momentum of bilateral ties, EU Special Representative for the South Caucasus Magdalena Grono said.
Addressing the EU civilian monitoring mission in Armenia, Grono stated that discussions on the mission’s mandate and future activities will be held between Yerevan and Brussels in due course, taking into account developments in the peace process, APA reports.
“The EU monitoring mission was deployed in Armenia at the official request of Yerevan. Its current mandate was extended in January 2025 for an additional two years and remains in force until February 19, 2027,” she said.
Returning to the Armenia–EU Partnership strategic document, she noted that the agenda covers a broad range of areas, including democracy and the rule of law, judicial reforms, human rights, socio-economic development, connectivity, energy security, digital transformation, trade diversification, as well as new cooperation in the field of security and defense.
“The strategic agenda also highlights the importance of supporting the social and economic integration of Armenians displaced from Nagorno-Karabakh into Armenian society,” Grono added.
According to her, the document emphasizes strategic investments within the framework of the EU’s Global Gateway initiative, as well as support for initiatives such as the Armenian government’s “Crossroads of Peace” project.
Regarding the Armenia–Azerbaijan peace process, the EU representative noted that following the initialing of a peace agreement on August 8, 2025, a number of positive steps have been recorded, which the European Union has welcomed.
EU observers arrived in Armenia on February 20, 2023. In January 2025, a decision was made to extend the presence of European monitors in Armenia’s border regions for another two years, until February 19, 2027. Baku has accused the EU mission in Armenia of conducting “espionage activities” and engaging in “binocular diplomacy.”
On December 2, 2025, following the sixth meeting of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels, Armenia and the European Union signed the Partnership Strategic Agenda. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.